Osoba je došla u kontakt s vašim poslovanjem i bilo je očito kako je zainteresirana, ali nije konvertirala tj. napravila kupnju ili rezervaciju. Mislite li kako bi ih trebalo podsjetiti na propuštenu priliku? Mislite li da bi trebali kupiti ili rezervirati kod vas? Naravno da mislite. I zato morate znati sve o retargetingu.
Retargeting je, ukratko, pretvaranje prolaznog interesa osobe za vaše proizvode ili usluge u stvarnu akciju.
Uključuje ponovno angažiranje potencijalnih kupaca koji su komunicirali s vašim brendom, ali nisu poduzeli sljedeći korak – bilo da je riječ o kupnji, rezervaciji, prijavi ili upitu.
Koja je istina o retargetingu?
Ljude često treba podsjetiti, i to više puta, prije nego što se odluče za nešto.
Jer svi smo ponekad zaboravni, zar ne?
A vi, ako se usredotočite (više) na publiku koja je već pokazala interes, pomoću retargetinga možete kreirati učinkovite, isplative kampanje koje će donijeti stvarne rezultate.
Prvi dojmovi su važni, ali i druge prilike imaju svoju vrijednost.
Retargeting koristi ove “ponovne pokušaje”, ponovno povezujući brend s publikom u pravom trenutku.
Bilo da se netko dvoumio zbog cijene, vremena, prioriteta ili je jednostavno zaboravio – retargeting služi kao (nježni) podsjetnik na ono što im je prvotno bilo vrijedno.
Retargeting funkcionira tako da prati ljude koji su komunicirali s vašom web-stranicom ili brendom te im prikazuje oglase na platformama koje koriste nakon toga.
Ti oglasi imaju za cilj ponovno probuditi interes i vratiti korisnike na vašu stranicu radi nove prilike za konverziju.
Primjeri:
Dosegnuti pravu publiku u pravo vrijeme nije samo marketinški trik – to je nužnost.
Činjenica je da više od 95% posjetitelja napusti web-stranicu bez konverzije (kupnje/rezervacije itd.). To su zaista loši podaci.
No, ako njegujete svoje potencijalne klijente, retargetingom možete smanjiti troškove stjecanja novih kupaca i povećati vidljivost brenda.
Primjeri:
Dok standardni oglasi bacaju široku mrežu, retargeting se fokusira na publiku koja je već komunicirala s vašim brendom.
To čini retargeting daleko učinkovitijim jer preskače fazu "svjesnosti o brendu" i prelazi izravno na trud usmjeren na konverziju.
Zašto retargeting djeluje?
Retargeting se oslanja na poznatost i relevantnost, dva bitna pokretača ljudskog ponašanja. Poznatost gradi povjerenje, dok relevantnost osigurava da oglasi odgovaraju interesima korisnika. Ova snažna kombinacija potiče na djelovanje.
Kolačići i pikseli za praćenje, prikupljaju podatke o ponašanju korisnika, omogućujući platformama da identificiraju koje korisnike treba ponovno ciljati i kojim oglasima.
Ovi nevidljivi alati temelj su svake uspješne retargeting kampanje.
Google Ads i Facebook dominiraju retargeting scenom zahvaljujući svom ogromnom dosegu. Druge platforme, poput LinkedIna i YouTubea, također nude prilike za stvaranje visoko ciljanih kampanja.
Primjeri:
Također, segmentacija publike osigurava da prava poruka dođe do prave osobe. Od posjetitelja s ciljanim namjerama do povremenih pregavača, segmentacija omogućuje stvaranje oglasa koji imaju utjecaja.
Site retargeting fokusira se na ponovno angažiranje korisnika koji su pregledavali vašu stranicu, ali su otišli bez konkretne interakcije. Ove kampanje naglašavaju proizvode ili usluge koje su pregledavali, često uz dodatak poticaja.
Email retargeting je personalizirani pristup, ciljajući korisnike koji su napustili proces na pola puta, poput prijave ili kupnje. Ove e-poruke podsjećaju ih na nedovršene radnje.
Search retargeting hvata korisnike na temelju specifičnih ključnih riječi koje su pretraživali, prikazujući im oglase na sljedećim platformama. Ova strategija povezuje se s korisnicima koji možda nisu posjetili vašu stranicu, ali su pokazali relevantnu namjeru.
Prva stvar – vaši oglasi moraju biti osobni (ne nametljivi).
Učinkoviti retargeting oglasi rješavaju specifične potrebe korisnika bez ostavljanja dojma da su napadni. Ravnoteža, relevantnost i takt su tu jako važni.
Primjeri:
Također, izbjegavajte prekomjerno izlaganje.
Retargeting najbolje djeluje kad je suptilan, a ne napadan. Ako ograničite učestalost oglasa, korisnici neće biti preplavljeni, čime će i kampanja biti učinkovitija.
Primjeri:
I da, tajming je sve.
Vaši retargeting oglasi trebaju biti usklađeni s ponašanjem korisnika. Trenutni retargeting funkcionira za napuštene košarice, dok dulji intervali odgovaraju manje hitnim interakcijama.
Primjeri:
Retargeting nije samo strategija – to je prilika za pretvaranje pasivnog interesa u aktivan angažman.
Dosežući publiku koja je već pokazala zanimanje za vaš brend, retargeting osigurava da nijedan potencijalni kupac ne ostane zanemaren.
Bilo da se radi o personaliziranim oglasima za proizvode, preciznoj segmentaciji publike ili integraciji retargetinga s SEO-om, pravi pristup može unaprijediti taktike vašeg digitalnnog marketinga i donijeti mjerljive rezultate.
Spremni za otkrivanje punog potencijala retargetinga za svoje poslovanje?
Kontaktirajte našu agenciju za digitalni marketing već danas i dopustite nam da osmislimo prilagođene retargeting strategije koje povećavaju konverzije, jačaju lojalnost kupaca i maksimiziraju vaš ROI.